تبلیغات
کوهنوردان سگزاباد
تعبیر خواب آنلاین


تمدن ایران زمین

بررسی تأثیر كوه‌نوردی در زندگی فردی و اجتماعی زنان

درواقع، ما تجربه‌های زیادی را در شرایط بسیار خشن و زیبا كسب می‌كنیم، در نتیجه بسیاری از احساساتی كه شرایط شهرنشینی، امكان كشف آن را سلب نموده است، در كوه كشف می‌شود.

بررسی تأثیر كوه‌نوردی در زندگی فردی و اجتماعی زنان

درواقع، ما تجربه‌های زیادی را در شرایط بسیار خشن و زیبا كسب می‌كنیم، در نتیجه بسیاری از احساساتی كه شرایط شهرنشینی، امكان كشف آن را سلب نموده است، در كوه كشف می‌شود.
از آن جایی كه ورزش، مخصوصاً كوه‌نوردی، بخشی از زندگی بسیاری از افراد جامعه شده و در بین تمامی اقشار جامعه به خصوص زنان، محبوبیت یافته است، می‌توان ابعاد پرشماری، از جمله تاثیرات فردی و اجتماعی آن را بیان نمود.
عموماً نقش‌هایی را كه زنان در ورزش‌های گروهی ـ چون كوه‌نوردی ـ برعهده می‌گیرند، در
مرزهای اجتماعی نیز
(چنان نقش‌هایی) برمی‌گزینند و می‌توانند بر موانع بیشتری، در موقعیت‌های مختلف، غلبه كنند.
هم راهی مستمر و مداوم زنان كوه‌نورد، روحیه‌ی تعاون و هم‌یاری را به وجود می‌آورد تا احترام به قوانین، حسّ مسئولیت‌پذیری، توان سرپرستی، قدرت تصمیم‌گیری و اجتناب از خودپسندی و خود بزرگ‌بینی، خمودگی و ناسازگاری را بیاموزند.
... سلامتی جامعه، با سلامتی جسمانی و روانی زنان، امكان‌پذیر است.

كوه می‌آموزد كه چگونه در مقابل دشواری‌های زندگی، مقاومت باید كرد و بردبار بود. اگر در قلب سرمای زمستان، به دیواره‌ی یخ‌زده‌ای بنگرید و قندیل‌های بزرگ یخ آویخته از آن را ببینی، آنگاه احساس‌خواهی كرد كه چگونه، بی‌صدا و بردبار، دیواره، متحمل این همه سرما، سختی و سنگینی است.

... اگر فقط عشق و علاقه به كوه و طبیعت، دلیل كوه‌نوردی بود، چرا هر كس به تنهایی به كوه‌نوردی نمی‌رود؟ و چرا مسئولیت عضویت در گروه را می‌پذیرد؟ مگر جز این است كه اعضای گروه‌های كوه‌نوردی، افرادی با فكر سالم‌اند كه هدفی جُز پرورش روحیه‌ی نوع‌دوستی و مقاومت در مقابل مشكلات ندارند؟ به ویژه كسانی كه یك گروه را سرپرستی می‌كنند و عهده‌دار مسئولیت تشكیل آن می‌شوند.

 ... ورزش، باعث زایش انگیزه‌ها، و تداوم زندگی توام با شور و شوق و نشاط است. ورزش، دریچه و روزنه‌ای بس پرلطف است كه ارتباط آدمی را بهتر و سازنده‌تر با محیط پیرامون و شخصیت و روان برقرار می‌سازد.
... كوه‌نوردی، زمینه‌ساز حركت سازنده و پویایی در جامعه، به ویژه در نهاد خانواده‌ها شده است و پیام‌آور تندرستی و سلامتی همه‌جانبه‌ی خانواده‌ها گردیده است. یك زن، با توانمندی‌های جسمانی و روانی می‌تواند در راهبری و ضبط و مدیریت سایر اعضاء، نقش مهم خویش را ایفا كند و روحیه‌ی‌ تعادل و تحرك را به گروه، انتقال دهد.
پس بیایید، با هم دیگر، این اهداف را محقق سازیم:
- بر پریشانی‌ها و ناملایمات روحی و روانی چیره گردیم.
- در كسب توان و نیرومندی‌های جسمانی، كوشا باشیم.
- دوستان بیشتری بیابیم.
- حس تعاون و ارتباط جمعی و ایفاء نقش و كاركرد در گروه را به دست آوریم.
- ]با ورزش[ احتمال ابتلاء به كمردرد و چاقی را كم كنیم.
- از بیماری‌های عروقی، ریوی و عوارض شایع بیماری‌زا، جلوگیری كنیم.