تعبیر خواب آنلاین


تمدن ایران زمین

پنج راه برای گرم ماندن در کیسه خواب

 کیسه خواب از تجهیزاتی است که نقش بسیار حساسی در کمک به اجرای برنامه هایی است که با شب مانی اجرا می گردد .

وقتی قرار است که در یک هوای سرد و شرایط شب مانی،خواب راحت داشته باشید راه های زیادی در پیش است که دمای داخل کیسه خواب خود را افزایش دهید. 

گردآوری: دکتر حمید مساعدیان

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کیسه خواب از تجهیزاتی است که نقش بسیار حساسی در کمک به اجرای برنامه هایی است که با شب مانی اجرا می گردد .

وقتی قرار است که در یک هوای سرد و شرایط شب مانی،خواب راحت داشته باشید راه های زیادی در پیش است که دمای داخل کیسه خواب خود را افزایش دهید. 
یه مطلب اساسی اینکه گرمای کیسه خواب ، همان گرمای بدن شماست که با کیسه خواب عایق بندی شده و اطراف بدن شما توقف می نماید .

1-عایق بندی کیسه خواب 
  
ابتدا باید عایق سازی کیسه خواب با زمین را افزایش دهید تا در امتداد شب گرمای بدن شما در داخل کیسه خواب به هدر نرود.وقتی در داخل کیسه خواب می خوابید یا قرار دارید فضا یا حجم قسمت زیرین کیسه خواب که با بدن شما تماس دارد عملاً غیر قابل استفاده بوده و خاصیت عایق سازی خود را به مقدار زیادی از دست می دهد.برای جلوگیری از هدر رفتن گرمای کیسه خواب در اثر تماس با زمین می توان یک یا دو زیر انداز  از جنس اسفنج فشرده یا شبیه آن زیر کیسه خواب قرار دهید.اسفنج های فشرده و سبک که در فصل تابستان استفاده می شود از نظر گرمایی و عایق بودن سرما ضعیف هستند.اغلب کوهنوردان و راهنماهای کوه های مرتفع و پوشیده از برف دو نوع زیر انداز همراه دارند یکی زیرانداز یا تشک بادی و دیگری زیرانداز از نوع فوم های فشرده.

2- گرم نگه داشتن کیسه خواب 
  
همیشه در شرایط لازم از یک ظرف آب گرم یا از یک کیسه آب گرم استفاده کنید.هر چند اگر هوای شب خیلی سرد باشد این بطری آب یا کیسه آب گرم نیز در طول شب به تدریج سرد می شود ولی در هر حال کمک کننده گرمایی است.اگر بطری ها خیلی گرم باشند میتوانید در ابتدا با یک پارچه یا لفاف دور آن را بپوشانید.توجه کنید درب شیشه یا کیسه آب گرم نشت نداشته باشد. تجربه گرم کردن با سیب زمینی پخته  ، سنگ گرم شده دور آتش که با یک پارچه پوشانده شده است در صورت نبودن کیسه آبگرم می تواند کارساز باشد .

3-    پوشیدن لباس خشک هنگام خوابیدن یا به اصطلاح خزیدن به داخل کیسه خواب داشتن لباس خیس سبب می شود که ما در طول شب بلرزید.یک پیراهن یا پوشش اضافی یا لباس پشمی اضافی همراه خود در داخل کیسه خواب قرار دهید.از هر گونه عملی که سبب تعریق در داخل کیسه خواب می شود اجتناب کنید.توجه کنید مستقیماً در داخل کیسه خواب تنفس نکنید زیرا بخار آب حاصل از تنفس مستقیماً به وسیله پارچه جذب می شود و آن را خیس می کند،هر چند کیسه خواب های الیاف مصنوعی خاصیت عایق بودن خود را حفظ می کند و بهتر از پر هستند.

4-    جلوگیری از خیس شدن 
در هر حال کیسه خواب خیس یا نمدار نمی تواند کیسه خواب گرمی باشد و وقتی داخل چادر می خوابید قسمتی از زیپ ورودی یا پنجره چادر را برای تهویه هوا باز بگذارید در غیر این صورت بخار حاصل از تنفس شما روی دیوار چادر و قسمت پوشش خارجی کیسه خواب متراکم شده و امکان خیس شدن پارچه را فراهم می کند.

5-خوردن و آشامیدن 
در 
طی شب خوب بخورید و بیاشامید.به ویژه هنگامی که اردو زده اید بدن شما مقدار زیادی کالری (گرما) در اثر فعالیت های روزانه سوزانده است پس نیاز به تامین کالری دارد اگر در نیمه شب بیدار شدید و احساس سرما کردید با خوردن مقداری شیرینی و آجیل شیرین می توانید اجاق بدن خود را مجدداً به کار اندازید و بدن را گرم کنید.

منبع: نشاط کوهستان و با تشکر از آریا کوه

برگرفته از: وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic