تعبیر خواب آنلاین


تمدن ایران زمین

بیماریهای ارتفاع

بیماریهای ارتفاع یا کوه گرفتگی شامل 3 بیماری اصلی زیر است. این بیماریها مختص محیط کوهستان بوده و در محیط های دیگر مشاهده نمی شود:

1- بیماری حاد کوهستان (MOUNTAIN SICKNESS (A.M.S ACUTE

2- ورم مغزی ارتفاع بالا (HIGH ALTITUDE CEREBRAL EDEMA (H.A.C.E

3- ورم ریوی ارتفاع بالا (HIGH ALTITUDE PULMONARY EDEMA (H.A.P.E
بیماریهای ارتفاع

منطقه مرگ از ارتفاع 26 هزار فوتی (8000 متری) آغاز می شود؛ اما واکنشهای مرگبار در قبال ارتفاع منحصر به قلل مرتفع نمی باشد. این واکنشها در ارتفاعات متوسط تر هم ممکن است رخ دهند. باید به جهت جلوگیری از بروز مخاطراتی تهدید آمیز، آنها را بشناسیم و درمانشان کنیم.

بیماریهای ارتفاع یا کوه گرفتگی شامل 3 بیماری اصلی زیر است. این بیماریها مختص محیط کوهستان بوده و در محیط های دیگر مشاهده نمی شود:

1- بیماری حاد کوهستان (MOUNTAIN SICKNESS (A.M.S ACUTE

2- ورم مغزی ارتفاع بالا (HIGH ALTITUDE CEREBRAL EDEMA (H.A.C.E

3- ورم ریوی ارتفاع بالا (HIGH ALTITUDE PULMONARY EDEMA (H.A.P.E

 

مناطق مرتفع:

1- بلند: 1500 تا 3500 متر

2- خیلی بلند: 3500 تا 5500 متر

3- حد نهایی: بیش از 5500 متر

به این ترتیب افرادی که در مناطق بلند زندگی می کنند، تحمل بهتری نسبت به کسانی که در سطح دریا زندگی می کنند دارند.

علت مشکلات مناطق بلند، افت فشار بارومتریک و کاهش میزان اکسیژن می باشد و اگرچه درصد میزان اکسیژن تفاوتی نمی کند ولی هوا رقیق تر است و در نتیجه تعداد مولکولهای هر گازی، از جمله اکسیژن، کمتر.


 

پدیده های جبرانی: هم هوایی یا ACCLIMATIZATION، افزایش ضربان قلب، افزایش تعداد تنفس افزایش تعداد گلبول های قرمز، افزایش آنزیمهای برداشت کننده اکسیژن در ریه ها و بافت های دیگر، و افزایش جریان خون

این مکانیسم ها یک تا سه روز طول می کشد ولی افزایش گلبول های قرمز جزء مکانیسم های کند است که حداکثر حدود سه هفته بعد اثر آن حاصل می شود .

علائم عدم تطابق مناسب: تنفس تند، افزایش میزان ادرار، تنگی نفس در حین فعالیت، تنفس شبانه CHEYNE- STOKE OR PERIODIC
 
علائم تطابق خوب: خواب خوب، اشتهای خوب، و عدم وجود علائم A.M.S
 

1- بیماری حاد کوهستان: (A.M.S )


به عنوان ابتدای طیف بیماریهای کوهستان شناخته می شود.. بیماری ارتفاع حتی در ارتفاع 6500 فوتی (2000 متری) هم ممکن است بروز کند. اما معمولاً در بالای ارتفاع 8 هزار فوتی (2500 متری) خود را نشان می دهد. در ارتفاع 5000 متر تا 25% مشاهده شده است.

تقریباً بیش از 60 درصد کوهنوردان در ارتفاعات بالای 2500 متر دچار آن می شوند که در صورت بی توجهی منجر به ورم ریوی (H.A.C.E) یا ورم مغزی (H.A.P.E) و در نهایت مرگ می شود.

زمان بروز آن 6 تا 12 ساعت از رسیدن به ارتفاع مورد نظر است و بعد از 1 تا 3 روز اقامت در آن ارتفاع بهبودی حاصل می شود (اگر به ارتفاع بالاتر صعود نکند) و در صورت صعود تشدید می شود. غیرقابل پیش بینی است که در چه فردی بروز کند ولی می توان حدس زد که سرعت صعود و میزان ارتفاع کسب شده در طی دوره صعود 2-1 روز قبل، بسیار مهم و تعیین کننده است.

 

بیماری ارتفاع یا کوه گرفتگی عارضه ای است که بر اثر کم شدن فشار اکسیژن در ارتفاعات بالا ایجاد می شود و در کوه نوردان در نتیجه صعود نسبتا سریع به ارتفاعات زیاد روی می دهد.

بیماری ارتفاع شامل وضعیت های مختلفی است که شایعترین آن بیماری کوه حاد (A.M.S) است. ممکن است به دنبال آن دو وضعیت بحرانی تر رخ دهد: ورم ریوی ناشی از ارتفاع زیاد (HPAE) یا ورم مغزی ناشی از ارتفاع زیاد (HACE).

علت دقیق بیماری ارتفاع نامشخص است هر چند محققان معتقدند که اکسیژن ناکافی می تواند عملکرد پمپ های سدیم واقع در دیواره های سلولی را دچار اختلال سازد. در غیاب اکسیژن کافی این پمپ ها باعث افزایش میزان سدیم داخل سلول می شود.در نتیجه ،آب اضافی به سلول ها وارد می شود و منجر به تورم سلولی یا ادم می شود ، وضعیتی که به ویژه در ریه ها و پیرامون مغز خطرناک می باشد.

علائم A.M.S:

سردرد که بارزترین علامت آن است؛ به همراه تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، ناتوانی در خواب، خستگی و ضعف، گیجی و منگی، حواس پرتی، اختلال حرکتی ضعیف، درد و ضعف عضلانی

طبق تعریف انجمن بین المللی سردرد، سردرد ناشی از ارتفاع به سردردی گفته می شود که 24 ساعت پس از صعود یکباره به ارتفاع بالای 3000 متر، حداقل با یکی از نشانه هایی که در ارتفاعات وجود دارد همراه باشد.

اما طبق نظریه Silber و Sonnenberg پنج ویژگی در کنار هم باید وجود داشته باشد تا سردرد ناشی از ارتفاع شناخته شود:

1- کوهنورد ظرف 24 ساعت یکباره تغییر ارتفاعی بالاتر از 2500 متر داشته باشد.

2- تشدید سردرد کمتر از 24 ساعت طول بکشد.

3- دو طرفه و مبهم و فشاری باشد.

4- سرفه و فعالیت های بدنی آن را تشدید کند.

5- فرد سابقه قبلی داشته باشد.

موارد زیر نیز از علائم AMS می باشند:

* جمجمه ضربان دار. اگر پس از مصرف آب، ضربان متوقف نشود، محتملاً علت آن عدم اکسیژن کافی می باشد. دکتر توماس دانیز ، پزشکی که تخصصش پزشکی کوهستان است، می گوید: «ادامه صعود در صورت سردرد مداوم می تواند باعث بروز مشکلات جدی تری شود.»

* مشکل دید. دوبینی، تاری دید و کاهش بینایی ممکن است در ارتفاع بروز یابن

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو